| Processor | Intel Core i5-1340P Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM | |
| Memory | 512 GB NVMe Gen 4 M.2 SSD | |
| Battery | 2-cell Lithium ion 80Whr Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lg Gram 16 |
|---|---|
| Model | Gram 16 |
| Price | Tk 153,890 |
| Brand | LG |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 (Wi-Fi 6E, 2x2, BT Combo) |
|---|
| Display Type | WQXGA IPS LCD with Pen Touch (Gorilla Glass 7), LGD, Brightness 300nit, Contrast 1200:1 (Typical), Color gamut DCI-P3 99% (Typical, min 95%) |
|---|---|
| Display Size | 16.0 Inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | FHD IR Webcam with Dual Mic (Face recognition) |
|---|
| Body Dimensions | (W x H x D) 13.98 x 9.54 x 0.66 inches |
|---|---|
| Body Weight | 2.64 lbs |
| Body Build | Aluminum (A part only) + Magnesium Alloy (C/D part) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1340P (12 Cores: 4P + 8E, P: 1.9 up to 4.6 GHz / E: 1.4 up to 3.4 GHz), search Intel Smart Cache 12 MB |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16 GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB NVMe Gen 4 M.2 SSD |
| Battery Type | 2-cell Lithium ion (Voltage 7.74V) Weight (in grams) 282 gram Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 80Whr Battery |
| Battery Backup | Upto 14.5 Hours |
| Audio | Stereo Speaker 1.5W x 2 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (Wi-Fi 6E, 2x2, BT Combo) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | 4Pole Headset, US type, USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4), USB 3.2 Gen2x1 (x1) |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Full Size Backlit Keyboard |
This laptop Stylish, user-friendly, but touchpad occasionally finicky.
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →